Aladdin (1992)

Aladdin Filminin Özet ve Detayları:

Disney filminde Aladdin, Agrabah şehrinde fakir bir hırsızdır, ama iyi bir kalplidir.

Agrabah, Disney tarafından yaratılmış kurgusal bir şehirdir. Agrabah Sultanının (Yasemin) kızı, monoton yaşamından sıkılmış, kalesinden kaçmış ve sokaklarda Aladdin ile buluşuyor.

Aladdin hırsız olduğu için yakında yetkililer tarafından tutuklanır, ancak zgürlüğü karşılığında Aladdin, bir mağarada sihirli bir lamba aramaya mahkumdur. Orada sihirli halıyı ve lambayı buluyor, ancak lambasını bir padişahın danışmanı olan Cafere teslim edince, Aladdin öldürüleceğini biliyor.

Mağarada sıkışan Aladdin, üç dileği yerine getireceğini söyleyen bir Cin ile karşılaşıyor. İlk dilek Aladdin’i mağaradan çekti ve Yasemin’i kazanmak için bir prens oldu. Kafasını Jafar’ın elinden kurtarmak için ikinci dilek araya geldi.

Son arzusundan önce Jafar lamba çaldı ve yeni Cin ve yeni dileklerin sahibi oldu. Dünyadaki en güçlü sihirbaz ve bir sultan olmak için arzularının ikisini kullanıyor. Aladdin, Agrabah’a döndü ve Genie’nin Jafar’dan daha güçlü olacağını iddia ederek, suçlamayla öfkelendirildi.

Jafar son isteğini yaptı, bir Cin olmak için. Bununla birlikte, cinler bir lamba içinde sıkışmış canlılar olduklarından, Jafar lambaya emilir.

Sonra tahmin et ne! Genius özgürlük kazanır ve Aladdin ve Yasemin sonsuza dek mutlu yaşamak için evlenirler !!

Vizyon Tarihi: 11 Ekim 1992
Yapım: ABD
Tür: Animasyon , Aile , Fantastik , Macera , Müzikal , Romantik, Komedi
Süre: 90 Dakika
Yönetmen: Ron Clements, John Musker
Başrol Oyuncuları: Robin Williams, Frank Welker, Gilbert Gottfried, Charles Adler, Jim Cummings
Senaryosu: Ted Elliott, Terry Rossio, Ron Clements, John Musker
Puan: 8,0

AladdinFilm Fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.