Babam ve Oglum (2005)

Babam ve Oğlum Filminin Özet ve Detayları:

Babam ve Oğlum, 2005 yapımı bir Çağan Irmak filmi. Ege’deki çiftlikten gazetecilik okumak için ayrılan Sadık’ın, yıllar sonra oğluyla beraber yeniden çiftliğe dönüşünün, 12 Eylül Darbesi arka planında aktarıldığı filmin senaryosunu da yine Çağan Irmak yazdı. Film, Türkiye’de 3.500.000 izleyici sınırını aştı.

Sadik, üniversite öğrencisi iken siyasi olarak aktif olan isyankâr gençlerden biridir ve babasının onun ziraat mühendisi olmasını ve Ege köyünde aile çiftliğini kontrol altına almayı umduğu halde, 70’lerde sol taraf gazetecisi oldu.

12 Eylül 1980 şafağı üzerine, acımasız bir askeri darbe ülkeye girdiğinde, herhangi bir hastaneye veya bir doktora ulaşamıyorlar ve karısı Deniz’in tek çocuğu olan Deniz’i doğururken ölür.

Uzun süren bir işkence, yargılama ve cezaevi süresinin ardından Sadik, 7-8 yaşındaki Deniz ile birlikte babasına Hüseyin’in olayları düzeltmenin zor olacağını bilerek köye döner.

Bu film bir baba ile ilgilidir; karısı kaybettikten sonra küçük oğlu, memleketine geri götürür (babasından uzak durduğu yere), çünkü akciğer rahatsızlığı geçirir.

Çocuğunun öldüğü zaman bir evinin bulunmasını istiyor ve babasıyla yüzleşmeye ve durumundan bahsetmeye ve son vedalaşmadan uzlaşmaya karar vermiş.

İMDB: 8,5/10


Vizyon Tarihi: 18 Kasım 2005
Süre:
Yönetmen: Çağan Irmak
Başrol Oyuncuları: Fikret Kuşkan, Hümeyra, Özge Özberk
Tür: Dramatik komedi, ,
Dağıtımcı Firma: Belirtilmedi

Babam ve Oğlum Filmi Fragmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.