Ladri di biciclette – Bisiklet Hırsızları (1948)

Bisiklet Hırsızları Filminin Özet ve Detayları:

De Sica, filmdeki karakterleri canlandırmak için aktör olmayanları seçti ve amatörleri canlandırarak daha gerçekçi bir gösterime imza attı. Sonuç olağanüstü, çünkü iletilen acılar ve duygular o kadar doğrudur ki.

Savaş sonrası Roma’dır ve şehrin sakinlerinin çoğu yoksul ve iş için umutsuzdurlar.

Aylarca işsiz kalan bir adamın, eşi ve iki çocuğu için nihayetinde duvarlara poster asma işinde bir şans verilir. İşin tek şartı bisikletinin olması gerekmektedir.

Ricci’nin (Lamberto Maggiorani)  karısı, bisiklet satın almak için yataklarından çarşaflarını satar. Bisikletin iş başındaki ilk gününde çalınması hayatı daha da zorlaştırır. İşini devam ettirmek bir sonraki iş gününden önce hırsızı ve daha da önemlisi bisikletin bulunması gerekmektedir. Böylece Ricci ve oğlu, bisikleti bulmaya ve hırsızı adalete teslim etmeye çalışmak için kasabanın her yerini aramaya başlarlar.

İnsanlar bugün hikayedeki gücü anlayamasa da, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya’nın durumunu anlamalı. Ülke yıkılmıştı ve iyi bir iş bulmak zordu.

Etkileyici bir son sizi bekliyor.

Yönetmen Vittorio De Sica, yüzeyde göründüğünden çok daha derin bir film hazırlar. İnsan durumunu inceler ve toplumu, aileyi, kolluk kuvvetini, ve zihinsel acıyı mükemmel bir şekilde işler.

“Bisiklet Hırsızı” ilk olarak 1948 yılında piyasaya çıktı ve ertesi yıl En İyi Yabancı Dil Filmi için Onursal Akademi Ödülü kazandı.

Lamberto Maggiorani Sıradan bir torna işçisiyken sinemaya girmiş, 1948 yapımı Bisiklet Hırsızları filmindeki ‘Antonio’ rolüyle meşhur olmuştur.

 


Vizyon Tarihi:
Süre:
Yönetmen: Vittorio De Sica
Başrol Oyuncuları: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola, Lianella Carell
Tür: Dram, ,
Dağıtımcı Firma: Belirtilmedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.