Corpse Bride – Ölü Gelin 2005

Ölü Gelin Filminin Özet ve Detayları:

“Tim Burton’un Corpse Bride” isminden de anlaşılacağı korkunç korku hikayesi değil, tatlı ve görsel açıdan sevimli aşk hikayesi .

Victor, Johnny Depp tarafından seslendirildi ve şu an Johnny Depp’e benzeyen animasyon trendini yansıtıyor.
Film açıldığında Victor’un ailesi ile Everglot’ları arasında bir evlilik düzenleniyor. Nell ve William Van Dort ( Tracey Ullman ve Paul Whitehouse ) zengin balık avcılarıdır; Victoria Everglot’ta ( Emily Watson ) anne-babası Maudeline ve Finnie ( Joanna Lumley ve Albert Finney ) zavallı aristokratlar. Bir evlilik, ailesine para ve onunla birlikte sınıfı sağlayacaktır,her şeye rağmen birbirlerini sevdiklerini söyleyebiliriz.

Victor çok utangaç; evlilik sözlerini yemin edemiyor ve uygulamak için kilisenin dışındaki büyükş mezarlığa kaçıyor. Sözleri ezberlemek için tekrar ederek, düğün yüzüğünü, dal değil, Emily’nin kurutulmuş parmağı olan mezarından kolu yaklaşan Korse Gelin (Helena Bonham Carter) üzerine yerleştirir. Netherworld kurallarına göre bu evlilik meşru bir evliliktir ve yakında Victor, düğün iskeletlerinin şarkı söyleyip Danny Elfman tarafından bir puana dans ettiği düğün kutlamasında ve düğün pastası kemiklerden yapılmış bir törende bulur.

Victor, yanlış anlama olduğunu ve Victoria’ya geri dönebilmek için elinden gelen her şeyi yapacağını ikna etmeye çalışıyordu (hayatının sevgisini beklerken ölen biri). Victor’un esrarengiz bir esmerle yürüdüğünü duyan Everglots, katılımı dağıttı ve dikkatlerini törene erken geldikleri “uzak bir akraba” olan Lord Barkis’e (Richard E. Grant) çevirdi. O da, mali sıkıntılarını sona erdireceğine inanarak düğünün devam edeceğini duyururlar; Lord Barkis Victoria’nın yeni Damatlığıyla. Victor Victoria’yı ölümden çok daha kötü olabilecek bir kaderden kurtarabilir mi?

Filmin ilham kaynağı Emily’yi korku değil, sempati şekli haline getirmektir. Düğününün arifesinde öldürüldüğünde mutluluk şansı kaybetti ve şimdi Victor için iyi bir eş olmak istiyor.

Tim Burton’un Corpse Bride’de yarattığı can alıcı goth romantizmi Filmi 2006 yılın En İyi Animasyon Filmi Oscar’ı kazanmıştır.

Animasyon filmi olsada Ölülerin tasvirleri küçük çocuklar için korkutucu olabilir.

İMDB:7,4/10


Vizyon Tarihi: 18 Kasım 2005
Süre: 1s 15dk
Yönetmen: Mike Johnson
Başrol Oyuncuları: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Emily Watson
Tür: Animasyon , Fantastik, Aile
Dağıtımcı Firma: Belirtilmedi

Ölü Gelin Filmi Fragmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.