Dancer in the Dark – Karanlıkta Dans (2000)

Karanlıkta Dans Filminin Özet ve Detayları:

Yalnız anne Selma, oğluna gözlerindeki bozulmayı hafifletecek bir göz operasyonu yapmak için yeterli parayı elde etmek için iki vardiyalı iş yapar. Ancak ev sahibi, parasını çalmaya çalıştığında bir trajedi ortaya çıkar.

“Karanlıkta Dans” 1964 Washington Devletinde yaşayan Çek göçmen Selma’yı (Björk) 12 yaşındaki oğlu Gene (Vladan Kostic) ile ilgilidir.

Selma, günlerini bir fabrikada (en iyi arkadaşı Kathy’nin de çalıştığı yerde) geçirir. Selma, kendisi için hiçbir şey yapmadan, gece vardiyasında mümkün olan en fazla parayı toplamak için uzun bir süre çalışıyor. Selma giderek kör olacak ve hastalık genetik olduğu için sevgili oğluyla yalnızca çocuk Gene’nin bir gün de körleşeceğinin farkındadır.

Selma’nın altın bir kalbi var ve sadece bir günlüğüne Gene’nin operasyonunu ödemek için yeterli paradan tasarruf etmeye odaklanmış durumda. Bu amaca ulaşmak dışında ona başka bir şey önemli değil.

Görme yetisi azaldığı için işi daha zorlu hale geliyor, ama bu onun sırrı. Hollywood müzikallerinin canı sıkıldığı için, zaman zaman onun şarkısı ve dansı etrafında düşündüğü için onu mutlu ediyor. Dediği gibi, “Müzikalde korkunç hiçbir şey olmaz.” Kathy (Catherine Deneuve) Selma ile arkadaş olmakta ve onun koruyucusu haline gelmektedir.

Ancak Selma’nın müzik tutkusu yukarıda belirtilen örneklerin çok ötesine geçiyor. Filmdeki pek çok sahnede, gündelik hayatın sıkıntısı ve sıradanlığı, Selma tarafından son bir şarkının olmadığı muhteşem bir müzikal haline dönüştürülür. Makinelerin donuk monoton boşluklarının ve çekiç seslerinin bile keyifli müziğe dönüştüğü fabrikadaki sahne özellikle parlak ve hareketlidir.

Hikâye geliştikçe, Selma’nın kazançlarıyla büyük miktarda para kazandığını öğrendik. Bu parayla ilgili belirli bir hedefi vardır; ancak kimse varlığından habersiz sonunda bir kişi hariç. Selma’nın hayatı kontrol dışı döndüğünde, izleyici aniden onunla güçlü bir şekilde empati kuruyor ve müzikal olayları bir yana bırakarak, onun durumuyla bağlanmaya ve sorunu hafifletecek her şeye amaçsızca kavramaya başlıyor.

Selma (Bjork) bu rol için olağanüstü derecede etkilidir. Karakteri tatlı, sevimli ve masum olarak tasvir edilmiştir. Genel olarak, bu durumun üzücü bir kurbanından korkunç bir destan ve hikayenin sonu sizi tamamen şok edecek!

İMDB: 8,0/10


Vizyon Tarihi: 1 Aralık 2000
Süre: 2s 19dk
Yönetmen: Lars von Trier
Başrol Oyuncuları: Björk, Catherine Deneuve, Peter Stormare
Tür: Müzikal, Dram, Polisiye
Dağıtımcı Firma: Belirtilmedi

Karanlıkta Dans Filmi Fragmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.