Dangal (2016)

Aamir Khan’dan sinemaya uyarlanan, gerçek bir hikaye… İzlememdeki en büyük etken hayatta birilerinin bunu gerçekten başarması oldu. Konusu hakkında bilgi verdiğimde anlayacaksınız ve izlediğinizde kesinlikle ayakta alkışlayacaksınız. Önerim henüz vizyondan kalkmamışken sinemaya gidip izlemeniz.

Filmde Aamir Khan, güreşçi Mahavir Singh’i canlandırır, Mahavir bölgesel bazda güreşte birincilikleri kazanmış ve başarısını şampiyonluğa taşımış milli duyguları önde olan biridir. Mahavir’in tek hayali ülkesini uluslararası temsil ederek madalya kazanmaktır. Parasal anlamda yeterli imkanları olmadığı, ülkesinden de destek görmez, evlilik hayatının verdiği sorumluluklar nedeniyle güreşi bırakıp düzenli bir işe giren Mahavir, erkek evlat sahibi olup hayalini artık oğluyla gerçekleştirmeyi kafasına koyar. Hevesi ilk çocuğunun kız olmasıyla sarsılır ama yine de vazgeçmez, ta ki 4. çocukta kız olunca artık hayallerini rafa kaldırır. Mahavir’in hayallerini gerçekleştirmek için illa çocuğunun erkek olması gerekmediğini, kızlarının kendilerini korurken karıştıkları sokak kavgasında ortaya çıkar. Kızlarının potansiyelini görür ve  güreş müsabakaları için hazırlamaya başlar. Kızlar için bu durum ceza olarak görülürken Mahavir’in güreşin karakterden geldiğine olan inancı sağlamlaşır. Kızlar okul bir yandan, babalarının güreş merakı bir yandan derken kimlik bunalımına girerler. Uzun saçları ve küpeleri hayallerinde kalır ve gelişim sürecindeki yaşadıkları krizi gittikleri bir düğünde kazandıkları bilinç sayesinde atlatırlar.

Hikaye Hindistan’da geçse de yaygın bir inanış vardır: Kızlar yemek yapar, evlerinin düzeni ve temizliğinden sorumludur, çocuk doğurarak soylarını devam ettirmeleri gerekir, vs… Babalarının aslında kendilerinin hayatını ne kadar önemsediği anlarlar. Sıkı çalışmalar sayesinde babaları gibi birincilikler kazanırlar, artık ulusal düzeyde ülkelerini temsil edebileceklerdir. Büyük kız Geeta spor akademisine katılarak hayallerini gerçekleştirme yoluna gider. Öğrendiği her şeyi geride bırakması gereken Geeta, antrenörünün kalıplaşmış tekniklerine alışır. Aile ziyaretine gittiğinde okulun “daha ileride” olduğuna inanarak babasını – Geeta ve Babita için yaptığı kum alanda – karşısına alır. Tecrübe ile teknik arasındaki yarışı teknik alır. Geeta babasını yenerek güçlü hissetsede ulusal şampiyona elemelerindeki başarısızlığı onu kopma noktasına getirir. Görüşmeyen baba-kızın arasını, Geeta’nın arkasından spor akademisine giren Babita yapar. Kırgınlıkları kenara atarak babasının dediklerini dikkate alarak durumu toparlar. İlk üçe kalan Geeta antrenörünü dinlemeden güreşir, başarısı ise tüm Hindistan halkı tarafından gururla izlenir. Son rakibinin zorlu olması, yarışlar esnasında babasının orada olamaması yenilgiye götürürken babasıyla anısı sayesinde 5lik puanı alarak ülkesine altın madalya kazandırır, Babita ise ülkesine gümüş madalya kazandırır ve Mahavir ile kızlarının hayali gerçek olur.

Hikaye ne kadar onların başarısı gibi gözükse de onların başarısı ile tüm kadınlar kazanır. Vakit kaybetmeden izleyin çünkü insana bir ışık yeter.

Dangal (2016) Filmin Fragmanı

Yorumlar

  1. Chief

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.