Behind Enemy Lines – Düşman Hattı (2001)

Düşman Hattı Filminin Özet ve Detayları:

Bir an bile durmayan heyecan ve macera ile adeta koltuğa kilitlenerek izleyeceğiniz harika bir film olan Düşman Hattı‘nı  henüz keşfetmemiş olanlar çok şey kaybetmiştir. Savaş filmlerinin elbette belli bir temposu olur ve çatışma sahneleri sayesinde bu hareketlilik tüm film boyunca sürer ancak Düşman Hattı bununla beraber “it dalaşı” da içeren sahneleri ile yürekleri ağza getiriyor.

Batı Avrupa üzerinde keşif uçuşu yapıp fotoğraf çekerken esrarengiz şekilde vurulan savaş uçakları ve uçaktan kurtulmasına rağmen esir düşen bir pilot ekseninde ilerleyen hikaye pilotun kurtarılabilmesi için verilen insanüstü çabaları en ince ayrıntısına kadar anlatıyor.

Askeri bürokrasinin çarkları arasında sıkışıp kalan bir komutan olan Reigart esir düşen pilotunu kurtarmak için her yolu denemekte ama karşısına hiç beklemediği büyük engeller çıkmaktadır. Filmin temposunu düşürerek oldukça dramatik hale getiren bu durum bir insan hayatının kurtarılabilmesi meselesinin ne kadar önemli olduğunu ve insan hayatının her şeyden üstün tutulması gerektiğini üstüne basa basa vurguluyor.

Film, kullanılan çekim teknikleri ve görsel efektleri ile de kendisinden fazlasıyla söz ettiriyor. Özellikle uçak vurulma sahneleri sırasında gerçeğe en yakın şekilde tasarlanmış efektler izleyicinin aklını başından alıyor. Macera seviyesi gerçekten çok yüksek olan Düşman Hattı konusunu dağıtmadan, hikayeye başka karmaşık meseleleri dahil etmeden kendi rotasında ilerliyor ve bu özelliği ile de filmin akıcılığı en üt seviyeye çıkıyor.

 


Vizyon Tarihi: 18 Ocak 2002
Süre: 1s 46dk
Yönetmen: John Moore
Başrol Oyuncuları: Gabriel Macht, Owen Wilson, Gene Hackman
Tür: Savaş filmi, Aksiyon, Dram
Dağıtımcı Firma: Belirtilmedi

Düşman Hattı Filmin Fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.