October Sky – Ekim Düşü (1999)

Ekim Düşü Filminin Özet ve Detayları:

Klasik Amerikan filmlerinden çok yeni tatlar arayanlar için harika bir seçenek olan Ekim Düşü her sinema tutkununun mutlaka izlemesi gereken filmler arasında yer aldığı için bu filmi size tanıtmayı tercih ettim. Dramatik bir hikayesi olan Ekim Düşü içerisinde unutulmaz bir aşk hikayesini de barındırıyor ve bu özelliği sayesinde temposu her an en üst seviyede ilerleyen bir film olma özelliği taşıyor.

Ekim .Düşü aslında hepimizin ilk gençlik problemlerine dokunuyor. Film herkesin maden işçisi olduğu küçük bir kasabada doğup büyüyen ama diğerleri gibi madenci olmak istemeyen çünkü farklı hayaller peşinde koşan 2 gencin çoğu zaman gözleri yaşartan çoğu zaman da gülümseten hikayesine odaklanıyor.

Tüm çevresi gibi madende çalışan bir babanın oğulları ile arasındaki kuşak çatışmasını çok iyi bir şekilde anlatan Ekim Düşü insanın doğduğu yer ve aileye ne kadar bağlı kalabileceğini, hayallerinin peşinden gitmenin ne kadar zor olduğunu ve insanının gelenekleri mi yoksa kendi planlarını mı tercih etmesi gerektiğini sorguluyor.

Tüm bu sorgulamayı Amerikan toplumu nezninde yapıyor olsa da aslında izleyen herkesin kendisinden çok büyük parçalar bulabileceğini söylemek mümkün. Özellikle küçük şehirlerde küçük hayatlara haps olmuş hisseden ve geleceğinden endişe duyarak yaşamını sürdürmek için çırpınan tüm gençlerin mutlaka izlemesi gereken bir film olduğunu belirtmek isterim.

1999 yapımı olan film çekim teknikleri ve kullanılan sinematografik öğeler ile unutulmazlar arasında kendisine yer buluyor.Tamamen yaşanmış gerçek bir hikayeden yola çıkılarak yazılan senaryo özelliği sayesinde de izleyiciyi adeta büyülemeyi başarıyor.


Vizyon Tarihi: 7 Ocak 2000
Süre: 1s 47dk
Yönetmen: Joe Johnston
Başrol Oyuncuları: Jake Gyllenhaal, Chris Cooper, Laura Dern
Tür: Dramatik komedi, Dram, Aile
Dağıtımcı Firma: Belirtilmedi

Ekim Düşü Filmin Fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.