Fiddler on the Roof – Damdaki Kemancı (1971)

Damdaki Kemancı Filminin Özet ve Detayları:

“Fiddler On The Roof” şimdiye kadar ki en büyük müzikal hitlerinden biri Kanadalı yönetmen eliyle 1971 yılında sinemayla buluştu. Broadway’de sahnede yaptığı ilk yılı neredeyse kapalı gişe oynadı.

Hikaye komünist devrimi patlak vermeden önce Yahudilere eziyet baskı dönemini tasvir, eder. Olaylar Çarlık rejimi altında, yirminci yüzyılın Ukrayna’daki Yahudi yerleşim yerinde gerçekleşir.

Tevye (Topol), yaşça büyük üç kız çocuğu evlilik yaşına geldiğinde karşı karşıya kaldığı sorunları gören zavallı bir sütçüydü, ancak talipler beklediğinin tam tersi Tevye’nin modern bir kültürün kabulündeki zorluklarını ve inancına aykırılıkları olarak yavaş yavaş evine sızarak anlayabiliriz.

En büyük kızı Tzeitel, babası tarafından seçilen eşi reddeder ve kendi nişanlısı seçer. Kısa süre sonra, ikincisi Hodel, bir devrimciye aşık olur ve yurtdışına çıkar. Üçüncüsü Chava, Yahudi olmayan birine aşık oluyor.

Tevye için kötü şeylerin habercisi gibi görünen Çar, Anatevka’daki tüm Yahudilerin sürülmesine karar verdi.

Norman Jewison’ın yönettiği, Çatıdaki Müzikli Kemancı üç Oscar kazandı: Fotoğraf, Uyarlanmış Ses ve Ses, ve En İyi Film ve Yönetmen olmak üzere beş kategoride aday gösterildi.


Vizyon Tarihi:  3 Kasım 1971 (ABD)
Yapım: ABD
Tür: Dram , Müzikal
Süre: 181 Dakika
Yönetmen: Norman Jewison
Başrol Oyuncuları: Topol, Norma Crane, Leonard Frey
Senaryosu: Joseph Stein
Puan: 8,0

Damdaki Kemancı Film Fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.