Goodfellas – Sıkı Dostlar (1990)

Sıkı Dostlar Filminin Özet ve Detayları:

Brooklyn, New York, 1950’lerin ortası: 11 yaşındaki Henry Hill, yerel mafyaların yaşam tarzından ve bir gangster hayatının hayallerinden etkileniyor. Sonunda okulu kırar ve Lucchese suç ailesinin Paul “Paulie” Çiçero Capo rejimi için ilk haberci işleri devraldığı zaman, onun çıkış Cosa Nostra hiyerarşisinde başlar.

Daha ergenlik çağındayken Henry çok para kazanır ve ailenin kontrolünden kurtulur. Arkadaşı ve akıl hocası olan efsanevi gangster James “Jimmy The Gent” Conway ile karşılaşır ve örneğin yarışmacılara yönelik kundak saldırıları ve çalınan malların satışı ile uğraşır. Bu vesilelerle mal satarken yakalanır, devlet kurumlarının önünde sessiz kalır ve mafyanın en önemli kurallarından birine sadık olduğunu gösterir.

Yıllar sonra, Henry, New York Mafyası’nın Beş Ailesi etrafında, Paulie’nin tam güvenini ve maddi katkısına sahip olan saygın bir hırsız. Conway’in yanı sıra en yakın müttefikleri arasında daima öngörülemeyen saldırılarla tanınan can sıkıcı Tommy DeVito var. Üçü paralarını milyonlarca dolarlık hırsızlık ve dolandırıcılıktan kazanıyor.

Henry ve Jimmy, FBI için çalışan bir borçludan vahşice para topladıklarında tutuklanır ve birkaç yıl hapis cezasına çarptırılırlar.
Serbest bırakıldıktan sonra, Paulie uyuşturucu ticaretinde bulunmaya devam etmesini yasakladı. Bununla birlikte, Henry ona sadık kalmaz ve Paulie’nin arkasında çok miktarda kokain ile çalışır. Jimmy ve Tommy iş ortak olarak katılırlar.

Sonraki yıllarda, Henry giderek hayatının kontrolünü kaybeder. Aşırı kokain kullanımı onun algısına müdahale ediyor.

Henry Hill’in yükselişi ve çöküşü, kimliğiyle ilgili gerçeğin ortaya çıkması…

İMDB: 8,7/10


Vizyon Tarihi: 1990
Süre: 146 Dakika
Yönetmen: Martin Scorsese
Başrol Oyuncuları: Ray Liotta, Robert De Niro, Joe Pesci
Tür: Polisiye, Suç,Dram,
Dağıtımcı Firma: Belirtilmedi

Sıkı Dostlar Filmi Fragmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.