The English Patient – İngiliz Hasta (1996)

İngiliz Hasta Filminin Özet ve Detayları:

Dramatik aşk hikayeleri ilginizi çekiyorsa İngiliz Hasta mutlaka izlemeniz gereken, aşkın çok farklı boyutlarını gözler önüne seren çok başarılı bir film. Birçok ödüle de layık görülen film aşk hikayelerini savaşın gölgesinde anlatmayı tercih ediyor.

Aynı adı taşıyan Micheal Ondaatje imzalı romandan uyarlanan İngiliz Hasta, 2.Dünya savaşının karanlık günlerinde İtalya’dan Kuzey Afrika’ya kadar uzanan heyecan ve dram dolu bir yolculuğu anlatıyor. Duygusal bakışmalar, uzun sessizlikler ve etkileyici aşk diyalogları ile süslenen filmin bu özelliklerine rağmen akıcılığı neredeyse en üst seviyede bulunuyor. Savaş ortamında geçen hikayeler hemen hemen her zaman sinema izleyicisinin ilgisini çekmeyi başarmıştır ama bu film odağına savaşı değil aşkı ve insanın aşk sanmaya çok müsait olduğu şefkat gibi duygularını aşka nasıl tercih edebileceği üzerinde duruyor.

Savaşı, yoksulluğu, hastalığı ve ölümle burun buruna kalmayı aşkın vermesi gereken ciddi sınavlar olarak önümüze koyan film aynı zamanda sonsuz konfora sahip olduğumuz hayatlarımızda ilişkilerimizin neden çok küçük bahaneler ile bittiğini de sorgulamamıza yol açıyor. Öyle ya, bu kadar yokluk ve zorluk altında bile sürdürülüp büyütülen kocaman bir aşkı izlediğinizde rahat evinizde kendinizi ilişkilerinizde ne için üzdüğünüzü sorgularken buluyorsunuz.

Vizyona girdiğinde büyük bir gişe yapan ve bunun yanı sıra aralarından En İyi Film de dahil olmak üzere 9 Oscar Ödülü kazanan film bu özellikleri ile çok kısa bir süre içerisinde klasikler arasında yerini almayı başarmıştı.

Tek başınıza ya da sevgilinizle izlemenizi tavsiye ettiğimiz İngiliz Hasta destansı aşklara olan özlemimizi doyururken aynı zamanda imkansızlıkların aşkı ne kadar büyütebileceğini, aşkın belki de kavuşmaktan çok beklemek, kazanmaktan çok kaybetmek, sahip olmaktan çok ait olmak olduğunu bir dantel işler gibi ince örgülerle anlatıyor.


Vizyon Tarihi:1986
Süre: 162 dakika
Yönetmen: Anthony Minghella
Başrol Oyuncuları: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe
Tür: Dramatik komedi, ,
Dağıtımcı Firma: Belirtilmedi

İngiliz Hasta Filmin Fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.