Kingdom of Heaven – Cennetin Krallığı (2005)


İlk önerimi en sevdiğim filmlerden olan Kingdom of Heaven ile yapmak istedim.Film usta yönetmen Ridley Scott’ın elinden çıkma ve bana göre onun en büyük eseri.Oyunculara gelince herkesin tanıdığı ve sevdiği Orlando Bloom(Balian),Eva Green(Sbylla),Liam Neeson(Godfrey) başrollerde oynuyor.

2005 yapımı bu filmde,üç din tarafından kutsal kabul edilen Kudüs’ün,12.yüzyıl haçlı seferleri sonrası durumu ele alınıyor.O dönemde Kudüs’te barış yanlısı;ancak lepra(cüzzam) hastalığından dolayı son günlerini yaşayan IV. Baldwin hüküm sürmekte.Çevresinde ise savaş çığırtkanı Guy de Lusignan gibi sözü geçen şövalyeler bulunmaktadır.Fransa’da demircilik yapan Balian ise, Kudüs’te bir şövalye olan babasının çabalarıyla barışı korumak adına Kudüs’e gelir ve hiç beklemediği şekilde kendisini Kudüs şehrinin tek koruyucusu olarak bulur.Karşısında dönemin en büyük komutanlarından Selahattin Eyyubi vardır ve kritik kararlarla halkını korumak zorundadır. Film,pek çok sinema severe göre hak ettiği değeri görememiştir.Ben de bu yönde düşünenlerden biriyim.Bu kadar sevmemin en önemli nedeni objektif olması.İzlediğim tarihsel savaş filmleri içinde her zaman filmi çeken yönetmenin kişisel fikirlerini empoze etmek istediğini hissetmişimdir. Bu film bu yönüyle diğerlerinden ayrılıyor.En yalın haliyle film için Hristiyanların kendi tarihi ile yüzleşmesi de denilebilir.

Müzikler sahnelerle uyumlu ve gerçekten güzel.Oyunculuklara girmiyorum bile.

IMDb puanı 7.2 olan bu filmi konu bütünlüğü ve seyir zevki açısından director’s cut versiyonu halinde izlemenizi öneririm.
FRAGMAN

Şuna da göz atabilirsiniz: Pawn Sacrifice - Şah Mat (2014)

Tweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on FacebookShare on LinkedInEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.