Män som hatar kvinnor – Ejderha Dövmeli Kız (2009)

Ejderha Dövmeli Kız: Millennium Üçlemesi 1 Filminin Özeti:

Stieg Larsson’un 2004 yılında 44 yaşında zamansız ölümünden önce tamamladığı üçlemeden biri olan roman, dünya çapında en çok satanlar arasında. Bu İsveçli gerilim, ölümünden sonra yayınlanan popüler üçlemesinin ilk kitabı üzerine kuruludur.

“Ejderha Dövmeli Kız” çekici bir gerilim filmi, ancak bir kahramanın hikâyeden daha etkileyici olması ender nitelikte. O, Lisbeth Salander adında, vücuda piercing ve dövme yaptıran, ince, küçük, şiddetli, hasar görmüş, dahiyane bir bilgisayar korsanı olan 24 yaşındaki bir goth kızı.

Hakaret konusunda mahkumiyetini takiben ve cezaevinde kalmayı bekleyen araştırmacı gazeteci Mikael Blomqvist ( Michael Nyqvist ), uzun süredir öldürülen bir varlıklı genç kadının 40 yıl önce ortadan kaybolmasının ardındaki gerçeği bulmak için kiralandı.

Lisbeth Salander ile bir araya geldi ( Noomi Rapace), gizemli bir geçmişi olan, sivri saçlı ve dövmeli genç bir kadın. Lisbeth, parlak zekalı ve ustalıklı bilgisayar becerilerine sahip bir uyumsuzdur. Ayrıca, yolsuz, sapık bir hükümet görevlisinin mevcut kurbanı.

Mikael ve Lisbeth büyük tehlike altında, on yıllar süren aile trajedisini ortaya çıkarıyor ve ırkçı, dejenere suçluların elinde ölen sayısız genç kadın için adalet arıyorlar.

Cinsel şiddet için filmlerde rol alanların çoğundan daha güçlü olan tecavüz, esaret ve saldırı içeren sahneler var, ancak bu sahneler sömürü değildir. Vahşice feminist bir tavırları var ve “Ejderha Dövmeli Kız” muhteşem bir başlık gibi görünse de, orijinal İsveç başlığı “Kadınlardan Nefret Eden Erkekler” tir.


Vizyon Tarihi: 17 Eylül 2010
Yapım: Norveç-2009
Tür: Gerilim, Gizem,
Süre: 152 Dk
Yönetmen: Niels Arden Oplev
Başrol Oyuncuları: Noomi Rapace, Michael Nyqvist, Tehilla Blad
Senaryosu: Nikolaj Arcel,Rasmus Heisterberg
Puan: 7,8

Ejderha Dövmeli Kız: Millennium Üçlemesi 1 Filmi Fragmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.