Nietzsche Ağladığında (2007)

Filmdeki ana karakterler Nietzsche ve Sigmund Freud ile aynı görüşte olan Breuer. Filmin konusu aynı ismi taşıyan romandan uyarlama.

Meşhur olduğu dönemlerde hayatını kitap yazarak geçiren filozof Nietzsche, ağır migren hastalığı vardır. Bu zamanlarda bir şaire aşık olur; Lou Salome… Salome özgürlüğüne düşkün ve bağlılığı sevmeyen bir bayandır. Nietzsche ise duygularına yenik düşerek Salome’ye evlenme teklifi eder. Tabi Salome teklifi reddeder. Bütün reddedilişleri kaldıramayan Nietzsche artık her kadına karşı tek bir duygu besler; Nefret…

Oldukça etkileyici olan bir kadın Salome  dönemin en iyi psikologu olan Breuer’u ziyaret eder çünkü sürekli Nietzsche’den nefret mektupları aldığı için endişelenir. Migren ve görme yetisindeki artan yitiklik değildir Nietzsche’yi yok eden ümitsizliktir hatta bu ümitsizlik Salome’ye yazdığı bir mektupta daha da belirgindir: Nietzsche intihar etmek istediğini yazmıştır. Nizetsche ve Breuer arasında gerçekleşen felsefe sohbetleri, psikolojik analizler ve özgürlük arayışları ile gelişen hikâyede, hayata dair birçok öğretici deneyim ve fikir yer alıyor. Kendi yolunu çizmekte olan herkesin müthiş kazanımlar elde edeceği filmde, Nietzsche’nin “üstün insan ideası” ve bu uğurda göze aldığı uzun ve zorlu yol perdeye aktarılıyor.

“Yaşarken yaşayın! İnsan yaşamını tamamlayıp öldüğü zaman, ölüm, taşıdığı dehşeti yitirir! İnsan doğru zamanda yaşamazsa, asla doğru zamanda ölemez.”

İyi Seyirler.

Nietzsche Ağladığında (2007) Filmin Fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.