Persona (1966)

Persona Filminin Özet ve Detayları:

Persona basitçe karakterize etmek zordur, ancak bu karmaşık filmi drama, gerilim ve modern psikoloji unsurlarını birleştiren bir kimlik araştırması olarak tanımlamak yararlı olabilir.

Hikayenin merkezi, Alma adlı genç hemşire ( Bibi Andersson ) ve Elisabet Vogler ( Liv Ullmann) adlı tanınmış bir oyuncu olan hasta ile ilgilidir.

Elisabet Vogler ( Liv Ullmann ), aniden dünyadan koparak konuşmayı kesen tanınmış bir oyuncu. Tüm tıbbi ve psikolojik testler, durumunun sağlıklı olduğunu gösteriyor ancak kimseye bir şey söylemiyor. Hastane tedavisine yardımcı olacağını düşünerek hastayı izole bir sahil kulübesine yollar. Ayrıca genç hemşire Alma bakımını üstlenir. Genç hemşire Alma’nın ( Bibi Andersson ) önemli birisine bakım yapma şansı bulması onu hevesli bir hale getirir. Alma, her gün hastasıyla kesintisiz konuşur. Onlar gerçek yakın arkadaş olurlar. Bir akşam Alma, Elisabet’e bir zamanlar sahip olduğu cinsel deneyimler ve hoş olmayan neticeleri hakkında bilgi verir. Hemşire, bu olayı paylaştıktan kısa bir süre sonra Elisabet’in yazmış olduğu bir mektup bulur ve aktrisin onu eğlenceli bir çalışma olarak gördüğünü öğrenmesi onda şok etkisi yapar.

Kadınlar arasındaki ilişki gerginleşiyor ve birbirlerine sarıyorlar. O zaman Alma, kimliğinin Elisabet’le birleştiği uzun bir rüyayı görüyor. Her iki kadın da görünüşe göre psikolojik problemleri ile karşı karşıya kalırlar.Hemşire aniden delirmeye başlar. Ve bir süre sonra tüm durum tamamen değişir.

Bu gerilim filmi Avrupa sinemasının en önemli klasiklerinden biri haline geldi. Neredeyse 80 dakika Alma, sessiz kalmıştır bir oyuncu Elisabet’le ilgilenen bir hemşire ilişkisi içindedir. Her iki kadın da toplumdan ayrı bir evde yaşayacak ve orada gerçek kişiliklerinin kim olduğunu keşfediyor .

Bu, Yönetmen Bergman’ın elli yıl önce gösterdiği çok uzun olmayan bu filmde (bir buçuk saat gibi) ortaya çıkan sorunlardan bazıları.
Hâlâ geçerli olduklarını söylemek isteriz; Ancak soru, hala kendilerini böyle sert bir sorgulama yapmaya istekli bir halkın olup olmadığı.

İMDB:8,1/10

Vizyon Tarihi: 1966
Süre: 85 Dakika
Yönetmen: Ingmar Bergman
Başrol Oyuncuları: Gunnar Björnstrand, Margaretha Krook, Bibi Andersson
Tür: Dram, Gerilim,
Dağıtımcı Firma: Belirtilmedi

Persona Filminin Fragmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.