The Bourne Identity – Geçmişi Olmayan Adam (2002)

Gerilim: Sırtındaki iki mermi deliği ile denizden çekildikten sonra, hafızasını kaybeden bir adam o kim olduğunu ve neden çeşitli insanların onu yakalamak ve öldürmek istediğini anlamaya çalışıyor.

Bilinci yerinde olmayan bir adam (MATT DAMON) sırtındaki iki mermi deliği ile Akdeniz’den balıkçılar tarafından tekneye çekilir ve kurtarılır. Kendine geldiğinde, o kim olduğu, neden o duruma geldiği veya kurtarıcılarının ana dilini nasıl konuştuğu hakkında hiçbir fikri yoktur. Mermilerle birlikte vücudundan çıkarılan yalnızca bir Zürih’deki banka hesap numarasıyla bu gizemi çözmeyi umut ederek Zürih’e gidiyor.

Orada, adının Jason Bourne olduğunu ve Paris’te yaşadığını keşfetti. Bununla birlikte, emanet kasasının içeriğinde aynı zamanda diğer isimlerle, çok miktarda para ve silah bulunan çeşitli pasaportlar bulunmaktadır.

Amerikan Büyükelçiliği muhafızlarıyla, bilinmeyen sebeplerden ötürü onu yakalamayı isteyen bir müdahaleden sonra, kendisini Paris’e götürmek için 10.000 dolarlık yabancı bir Marie Kreutz’a (FRANKA POTENTE) ödeme yapmaya hazırlanıyor. İsteksizce kabul eder ve ikisi sonunda Fransız başkentine gelirler, apartman dairesinde Jason’u öldürmek için oldukça eğitilmiş bir suikast girişiminde bulunulur.

Bu arada, CIA merkezindeki ajan Ted Conklin (CHRIS COOPER) gizli bir operasyonda neyin yanlış gittiğini Wetter Abbott’a (BRIAN COX) açıklamak istiyor. Ayrıca sürgündeki bir Afrikalı lider olan Nykwana Wombosi (ADEWALE AKINNUOYE-AGBAJE) hakkında endişe duyuyorlar ve ajansın geçmişi hakkındaki bilgileri topraklarında iktidara geri dönmesine yardımcı olmazlarsa isimleri açıklamakla tehdit ediyorlar.

Paris merkezli operatör Nicolette (JULIA STILES) Conklin’i Wombosi’nin faaliyetleri hakkında bilgilendirir. Conklin, Professor (CLIVE OWEN) da dahil olmak üzere ek görevlileri çağırır.
Jason ve Marie, kim olduklarını ve başkalarından kaçarken neden açıkça casuslarla ilgili konularda eğitim almış olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Onu yakalamak veya öldürmek için çeşitli girişimler.

Geçmişi Olmayan Adam Filminin Özet ve Detayları:

İMDB: 7,9/10


Vizyon Tarihi: 20 Eylül 2002
Süre: 1s 58dk
Yönetmen: Doug Liman
Başrol Oyuncuları: Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper
Tür: Aksiyon, Gerilim,
Dağıtımcı Firma: Belirtilmedi

Geçmişi Olmayan Adam Filmi Fragmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.