The Deer Hunter – Avcı (1978)

AvcıFilminin Özet ve Detayları:

Küçük bir Pennsylvania kasabasında yaşanan hikaye, Vietnam’a gönderilmek üzere sonuçlanan bir grup arkadaşın yaşamını izliyor.
Temel olarak üç kısma ayrılmış olan arsa, savaş öncesi, savaş sırasında ve çatışmadan sonra arkadaş çevresi üzerine odaklanmaktadır. Bu süreçte sadece hayatları değil, askerlere yakın olanların yaşamları da canlandırılıyor.

Savaşın, yalnızca savaşmaya gidenlerin değil, sevdiklerinin geri gelmesini bekleyenlerinde üzerindeki etkisini araştırıyor. Bu üç parçanın her birinde ayrıntılı olarak yer alır ve film yaklaşık 182 dakika içinde dönüyor ve her birine ortalam bir saat gibi bir süre ayırıyor.

Savaş başlamış ve üç arkadaş da içeride. Bir süre sonra Mike ve meslektaşları yakalanıp Nick ve Steven’la birlikte nehir yakınlarında tehlikeli bir yerde tutsak haline getirilir. Filmin en önemli, şok edici ve en etkili sahnelerinden biri ortaya çıkıyor: Rus ruletinin sahnesi.

Bu sadist oyun Kuzey Vietnamlı tarafından tutsak olan Amerikalı ve Güney Vietnamlı askerlere uygulanır. Birer birer, askerler Mike ve Nick gelene kadar ölüyorlar.

Bu sahnenin, özellikle de Vietnam temasıyla ilgili olan birçok eser için ilham kaynağı olması şaşırtıcı değil. Bunlardan biri ve günümüzün genç izleyicilerinde en iyi bilinen Call Of Duty: Black Ops’un hikayesi. Oyun diğer pek çok etkiye sahip olsa da, yaratıcılara en çok ilham veren Deer Hunter’dı. Öyle ki Black Ops serisindeki en önemli karakterlerden Frank Woods, Mike’ya benzer bir görünüm ve davranışa sahiptir.

Üç arkadaşın ayrılmasından sonra, Mike’ın gerçekten kahraman olduğu açıkça belli oluyor. Burada, film, Mike’ın savaşın ardından hayatının aşağıdaki olaylarına odaklanıyor. Üçüncü etapta zaten yaşadığı memleketine geri dönünce, eskilerin eskisi gibi olmadığı anlaşılıyor.

Hem Mike hem Steven ve Nick’in savaşta savaşın kendilerine travmalar ve yaralanmalar olmaktan çok, aynı zamanda etrafındaki herkese ve herkes hakkında yeni ve karışık bir zihniyet sağladığı açıkça görülüyor. Yerlerinden edilmişler gibi yaşadıkları ve bulundukları dünyada yabancılar hissediyorlar.

Deer Hunter, büyük bir aksiyon filminden daha çok büyük bir drama arayanlar için iyi bir filmdir.


Vizyon Tarihi: 23 Şubat 1979
Yapım: İngiltere, ABD
Tür: Dram, Savaş
Süre: 183 Dakika
Yönetmen: Michael Cimino
Başrol Oyuncuları: Robert De Niro, Meryl Streep, Christopher Walken, John Cazale, Rutanya Alda
Senaryosu: Michael Cimino, Deric Washburn
Puan: 8,2

Avcı Film Fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.