The Godfather – Baba (1972)

Baba Filminin Özeti:

Godfather , Francis Ford Coppola’nın yönettiğive Mario Puzo ve Coppola’nınsenaryosundan Albert S. Ruddy’nin yapımcılığını yaptığı 1972 Amerikan suç filmidir. Aynı adı taşıyan Puzo’nun 1969 tarihli romanına dayanan film, Marlon Brando ve Al Pacino’yu güçlü bir New York suç ailesinin liderleri olarak canlandırıyor.

1940’lı yılların New York’ta yaşayan bir Mafya ailesinin epik hikayesi ve liderliği babasından (Marlon Brando) en küçük oğluyla (Al Pacino) geçerken imparatorluğunu rakip ailelerden korumak için verdikleri mücadele.

Vito Corleone (Marlon Brando), işi organize suç olan başarılı, sıkı örülü bir ailenin başkanı Don (Baba) olan Baba. Kendini suç ailesinden ayırmaya çalışan kardeşleri Michael (Al Pacino) ile dalga geçen dürtüsel, sıcak tavlı Sonny (James Caan) ve sağdan hiçbir şey yapamayan Fredo (John Cazale) varisi belirgindir.

Vito, aynı zamanda aile avukatı olan düz Başkan Tom Hagan’ı (Robert Duvall) kabul etti. Vito’nun karlı ilaç raketlerine girmeyi reddetmesi onu mafya aileleri arasında savaşa sokuyor. Michael ailenin adına intikam almakla elini kirletiyor ve sonra hesapsız, acımasız vaftiz babası olarak devraldı.

Yeni rolünde, Corleones’u Las Vegas casino endüstrisinde lider oyuncular haline getirmek ve New York’ta savaşı bir zamanlar ve herkes için halletmek üzere düzenlemeyi planlıyor.

İMDB: 9,2/10


Vizyon Tarihi: 1972
Süre: 175 Dakika
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Başrol Oyuncuları: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan
Tür: Polisiye, Dram,
Dağıtımcı Firma: Belirtilmedi

Baba Filmi Fragman

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.