The Usual Suspects – Olağan Şüpheliler (1995)

Olağan Şüpheliler Filminin Özet ve Detayları:

Hikayenin çoğunluğuna, sakat sanatçı Verbal Kint ( Kevin Spacey’yi ilk Oscar’ını kazanan bir performans sergiliyor. Filmin diğer Oscar’ı da senaryo yazarı Christopher McQuarrie’ye, zekice yapılmış senaryosu için gitti. Yönetmen Bryan Singer, tüm bu unsurları bir modern bir başyapıt haline getirmiştir.

“Keyser Soze kimdir?” Sorusunu soran sinema gerilim filmi.

Roger “Verbal” Kint’in bir problemi var: bir sürü arkadaşı bir saldırı sırasında öldü ve o ve kötü yanmış bir Macar suçlu sadece hayatta kalanlar. (Evet: bunu bir sorun olarak nitelendirelim.)

Yapması gerektiğini açıklaması var, ama konuşkan bir adam (sakat ve çok konuşkan). Neyse ki, yasal bağışıklık kazanmış ve hiçbir suçtan suçlanamıyor bir anlaşması ve dokunulmazlığı var. Ne yazık ki, ABD Gümrük Özel Temsilcisi David Kujan yeni LA’ye geldi ve gerçeği Verbal’den sıkıştırarak öğrenmeye kararlı.

Kujan onu sorgularken, Verbal’ın hikayesini görüyoruz: New York’taki beş suçlu ve diğer suçlular, kendilerini bir polis karakolunda buluyorlar, görünüşe göre yüksek bir soygundan şüpheleniliyorlar. Suçluların biri Dean Keaton adındaki bir adamdır, cezalardaki hayatından vazgeçmeye çalışan (Verbal göre) hassas bir ruh ve acımasız bir katil (Kujan’a göre).

Onları sıkıştıran polislerden intikam almak için, kirli polislerinde içinde bulunduğu bir kaçakçıdan zümrüt soygunu yapmaya karar verdiler. İşler yolunda gider (kimse ölmez) ve mücevheri satmak için Los Angeles’a uçar.

Fakat bağlantıları Redfoot, yeni bir anlaşma yapmalarını istiyor: başka bir mücevher kaçakçısını çalmak. Basit geliyor.

Fakat bu sefer, iki gardiyanı ile birlikte soydukları adamı öldürdüler, görünüşe göre aslında uyuşturucu çalmak için kiralanmışlardı, mücevherler değil. Bundan mutlu değiller.

Ortaya çıktılar, bir tuzağa düşürüldüler. Redfoot, ‘’Keyser Söze’’ adlı gizemli, usta bir suçluyu temsil eden Kobayashi adlı bir adam için çalışıyor. Kobayashi, Keyser Söze için uyuşturucu çalmak için bir planla birlikte gitmeye zorlar; aksi halde aile üyelerini öldürmekle tehdit eder.

Anlaşmayı kabul ediyorlar, çünkü bu sadece kabul etmeniz gereken bir anlaşmadır.

Bir teknede uyuşturucu satıcılarını aradılar Söze’nin uyuşturucu satıcılarının birçoğunu öldürmelerini istedikleri anlaşılıyor olmasına rağmen Söze’yle rakip bir çeteye bilgi vermeye çalışan bir kaçağıı tutsak etmişti. Söze kendini gösterir ve tüm suçluları öldürür. Sadece Verbal ve yanmış Macar geride kalanlar hikayelerini anlatmak için yaşıyorlar.

İMDB: 8,6/10


Vizyon Tarihi: 1995
Süre: 106 Dakika
Yönetmen: Bryan Singer
Başrol Oyuncuları: Chazz Palminteri, Kevin Spacey, Gabriel Byrne
Tür: Polisiye, Gerilim,
Dağıtımcı Firma: Belirtilmedi

Olağan Şüpheliler Filmi Fragmanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.