”Türk Komedisi” Saçmalığı

(+6)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestShare on Google+Email this to someone

 
Şu anda Türk sinemasında gördüğümüz tek bir şey var,”komedi”. Başka hiçbir şey  görmüyoruz. Kaldı ki,bu gördüğümüz komedide,komedi olsa bari, o da yok. Tek yaptığımız şey olan komediyi de berbat yapıyoruz. Zaten bu filmlerin imdb puanlarına bakarsanız  5’i geçmiyor. Türk komedi filmi dendiği zaman aklına ilk ne geliyor? diye sorsalar ”osuruk”, derdim. Tamamen bu düzey üzerinden mizah yapılmaya çalışılıyor. Ve de bu gibi işler ”yılın en çok gişe yapan filmi” gibi kelimelerle ödüllendiriliyor. İşin kötü tarafı bunu talep eden bir kitle var. Hatta çoğunluk desek daha doğru olur.

Bu durumla beraber artık  film yapmanın formulü de bu olmuş gibi. Tüm film kadrosunun kafalarının yer aldığı gülümseyerek bakılan,turuncu temalar ağırlıkta olduğu bir kapak fotoğrafı. Fragmanda yer alan  argo kelimeler ve bağırarak kullanılışı. Kaşının ortasının boyama (bu prodüksiyon kısmının en önemli tarafı). Dil kırma. Tüm bunlarla beraber birde reklamı biraz olsun iyiyse parayı götürdü demektir. İçeriğin bir mahiyeti falan asla olamaz zaten.

Yani şu anda tüm pazar bu tarz içeriklerle dolmuş durumda. Dolmasının temel nedeni izleyici mi? Yoksa filmi yapan mı? Siz ne dersiniz bilmem ama ben %80 izleyici,%20 filmi yapanda derdim. O %20’de  hırsızın hiç mi suçu yok kontenjanından.

İşin garip tarafı ise bu filmler toplumun hiçbir gerçekçi yanını yansıtmazken, yine toplumun özellikle alt tabakanın en çok talep ettiği filmler olması. Oysaki en çok alt tabakanın fikir üreten,düşünce üreten filmlere ihtiyacı var. Ancak bu dillendirilmiyor bile tabi. Bir tabutta röveşata veya Muhsin bey gibi fikri olan,düşünmeye iten filmler yapılmaya bile çalışılmıyor. Kaldı ki Türkiye’de işlenecek o kadar fazla konu var ki. Sırf toplumsal sorunları ele alsan yeter.

Gerçekçi bir bakış açısıyla baktığım zaman Düğün dernek, Recep İvedik,Çakallarla dans minvalinde filmler pazardan tamamen kalksın elbette ki demiyorum. İzleyen kitle kendine yakıştırıyorsa izlesin. Ama toplumun artık kaliteli,bir fikri düşüncesi olan filmler görmek isteyen tarafı da bu kadar yok sayılmamalı.

Şuna da göz atabilirsiniz: Shameless uyarlamasi "Bizim Hikaye"

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WordPress Themes